Telefon Pilleri Neden Patlar?

142
Telefon Pilleri Neden Patlar
Telefon Pilleri Neden Patlar

Piller akıllı telefon üreticilerinin en büyük problemlerinden biridir. Özellikle Samsung Galaxy Note 7 telefonlarının pillerinin patlama haberleriyle birlikte, daha iyi bir pil yapabilme araştırmaları artmaya başladı.

Sorun Dendritler…

Sorunun ne olduğu konusunda gerçek bir bilgi bile yoktu. Bilim adamları ekibi nihayet sorunun cevabını buldu. Soğuk elektron mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanan, pil geliştirme üzerine çalışan bir ekip, bazen lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı. Ekip, patlama konusunda aşırı elektrik yükünün bir lityum-iyon pilinden geçerken oluşan küçük kristal yapılar olan dendritlerefaturayı kesti. Bu altı yüzlü kristaller bazen bir pilin farklı kısımları arasındaki engelleri aşabiliyor ve kısa devreye ve bazen de patlamaya neden olabiliyorlar.

Bu araştırma lityum piller üzerinde yapılmış olmasına rağmen ekip, bu işlemin pillerin yapımında kullanılan herhangi bir malzemeyi incelemek için de kullanılabileceğini söylüyor.

Ekip, çalışmalarının daha güvenli pillerin oluşumuna yol açacağından umutlu. “Dendritlerin nasıl oluştuğunu gördükten sonra pil üreticileri, dendrit oluşumunu önlemek için önlemler alabilir ve yeni pil facialarından korunabiliriz” diyorlar.

Cevap Ver:

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi girin